Her Gün Gülümsemek için 10 Neden

Birçoğumuz gülümsemeyi neşeli ve komik zamanlarımızda istemsizce verdiğimiz fiziksel tepki olarak düşünürüz. Tespit her ne kadar doğru olsa da; gülümsemeyi istemli bir şekilde bilinçli ve güçlü bir tepki olarak da kabul edebiliriz.

Yapılan araştırmalar içten gelen, gerçek gülümsemelerin her zaman insanları çektiğini göstermiştir. Gülümsemek, gülümseyenin ruh halini iyileştirirken aynı zamanda etrafındaki insanların da ruh halini iyileştirir.

Bilim insanları gülümsemenin sağlıklı ve uzun bir ömürle de bağlantılı olduğunu söylüyor. Gülümsemek istemli de olsa istemsiz de olsa, gülümseme hareketi uzun vadede sağlığa iyi geliyor.

O halde bolca gülümsemeli, sağlıklı ve uzun bir ömür için on gerekçeye gelin bir göz atalım:

1) Gülümsemek sizi çekici kılar

Gülümseyen insanlara her zaman doğal olarak çekiliriz. Gülümsemek ile fiziksel çekim arasında gerçek bir bağlantı var. Kaş çatma, somurtma, yüz ekşitme gibi negatif yüz ifadeleri de aynı şekilde insanları uzaklaştırıyor. Neden siz de insanları çekim gücünüzle etkilemeyesiniz?

2) Gülümsemek stresi azaltır

Gülümsemek içimize işler ve yüzümüzden okunur. Gülümsemek yorgun, bezmiş, usanmış görünmeyi önlemenin yanı sıra; stresi de azaltır. Biliyor musunuz gülümsemek istemeden gülümsediğinizde bile gülümsemek stresi azaltıyor! Stresli hissettiğinizde içinizden gelmese bile yüzünüze bir gülücük kondurun ve faydasını görün!

3)  Gülümsemek modunuzu yükseltir

Modunuz düştüğünde gülümseyin. Gülümsemeyi bir antidepresan olarak düşünebilirsiniz. Gülümseme halinde beyninizdeki sinir hücreleri harekete geçer ve vücut gülümsemenin gerçekliğini anlamadan modunuz yükselir. Basit bir gülümseme ile dopamin ve seratonin salgılanmasını artırabilirsiniz.

4) Gülümsemek bulaşıcıdır

Yolda yürürken tanımadığınız bir insana gülümsediniz mi? Ya da size tanımadığınız bir insan gülümsediğinde ne yapıyorsunuz? Genel de cevaben gülümseriz. Beynimizin gülümsemeyi kontrol eden kısmı aslında bilinçsiz otomatik cevap veren bir bölgedir. Karşı tarafın mimiklerini taklit ederek bilinçsizce gülümseriz. İşte tam da bu yüzden, gülümsemek bulaşıcıdır.

5) Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Gülümsemek bağışıklık sisteminizin daha etkili çalışmasını sağlar. Gülümsediğinizde belirli nörotransmiterlerin devreye girmesiyle vücut rahatlar ve bağışıklık sistemi güçlenir. Gribe karşı ellerinizi yıkamanın yanında gülümseyerek de önlem almaya ne dersiniz?

6) Gülümsemek kan basıncını düşürür

Gülümsediğinizde kan basıncınızda gözle görülür bir düşüş yaşanır. Evde tansiyon aletiyle bunu test edebilirsiniz. Oturun ve birkaç dakika kitap okuyun. Sonra bir dakika boyunca gülümseyin ve gülümsemeye devam ederek kitap okuyun. Değişimi göreceksiniz.

7) Gülümsemek iyi hissettirir

Yapılan araştırmalar gülümsemenin vücutta endorfin, doğal ağrı kesici ve seratonin salgıladığını gösteriyor. Bu üç nörotransmiter bir araya geldiğinde vücut baştan ayağa kendini iyi hissediyor. Modunuzu yükseltmenin yanı sıra, vücudun rahatlamasını ve ağrının azalmasını sağlıyor. Gülümsemek aynı zamanda doğal bir ağrı kesici diyebiliriz.

8) Gülümsemek daha genç gösteriyor

Gülümsemek sizi daha çekici göstermenin yanı sıra daha genç de gösterir. Gülümsemek için kullandığımız kaslarımız cildimizin daha genç görünmesini sağlar. Yüz kaldırma operasyonu yerine gülümseyerek ucuz yoldan estetik yaptırmak mümkün!

9) Gülümsemek başarılı gösterir

Yapılan çalışmalar düzenli gülümseyen insanların daha özgüvenli göründüklerini; bu yüzden de terfi edilmeye daha yatkın olduklarını gösteriyor. İş toplantılarınızda ve randevularınızda gülümsemeyi deneyin. İnsanların size daha farklı davrandığını fark edeceksiniz.

10) Gülümsemek pozitif kalmanıza yardım eder

Hadi hızlıca şunu deneyelim: Gülümseyin. Şimdi gülümsemenizi bozmadan olumsuz bir şey düşünmeyi deneyin. Zorlanıyorsunuz değil mi? Zorla yapılan gülümseme bile beyninize “Hayat güzel, stresten uzak dur!” mesajı verir.

Biz bugün itibariyle bu gerekçeleri hayatımıza dâhil ediyoruz. Peki ya siz?

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/top-reasons-to-smile-every-day-2223755

 

 

Comments are closed.