Henkel 2020 Strateji Toplantısında Kahkaha Yogası

Satış ve Pazarlama ağırlıklı üst düzey yöneticilerin yer aldığı 2020 Strateji Toplantısında beyin fırtınasıyla geçen zorlu toplantıların arasında biraz eğlenmek biraz da yaratıcılığı artırmak isteyen HENKEL ekibiyle harika bir kahkaha yogası gerçekleştirdik.

Wyndham Grand Kalamış’ta yapılan toplantıda yaklaşık 50 kişilik katılımcı gruba kahkaha yogası yapacakları başta söylenmedi. Bir “takım etkinliği” yapacaklarını düşünerek gelen katılımcılar daha önce hiç yapmadıkları kahkaha yogasıyla tanışınca beklentilerinin çok daha ötesinde bir eğlenceyle karşılaştılar.

Kahkaha Yogası bedenin ve beynin net oksijen alımını önemli ölçüde artırıyor, odaklanma kapasitesini ve süresini geliştiriyor. Bu sayede düzenli olarak yapıldığında kişilerin iş performanslarında önemli iyileşmeler sağlıyor.

Kahkaha yogasının çok farklı alanlarda pek çok etkisi var. Örneğin, diyabet hastalarına da fayda sağlıyor. Slovenya’daki Maribor Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, kahkahanın açlık ve tokluk kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Kahkaha Yogası, şeker seviyesinin yükselmesine neden olan stres hormonu koritizolün azalmasını sağlayarak da diyabet hastalarına yardımcı oluyor.

Kahkaha yogası sayesinde kişilerin kendine güvenini artırıyor, iletişim becerilerini geliştiriyor, çocuksu oyunlar sayesinde sağ beyin tetikleniyor ve yaratıcılık artıyor, duygusal denge sağlanıyor.

Kahkaha Yogası’nın kullanıldığı çok farklı alanlar da var. Geçtiğimiz yıl Rusya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’ndan önce FIFA, Rus Demiryolları ve Moskova Metrosu gibi kurumlar Kahkaha Yogası ile çalışanlarına yabancı ziyaretçilere karşı daha kibar, daha yardımsever ve daha güler yüzlü olmayı öğrettiler. Gülmek en iyi ilaçtır anlayışından hareketle, Filipinler’de yaralı askerlerin tedavileri Kahkaha Yogası ile destekleniyor.

2007’de The Guardian’da yayınlanan habere göre İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, Liverpool’daki bazı büyük ölçekli şirketlerle işbirliği yaparak genel stresi azaltmak ve üretkenliği artırmak için şirket çalışanlarını mizah kurslarına göndermiş. Haber, bu kurslara katılan çalışanların problem çözme becerisini geliştiğini, mobbing ve taciz vakalarının azaltılmasında işe yaradığını belirtiyor. Çok stresli işlerde çalışanlar için komedinin insanı rahatlattığı, duyguların iş arkadaşlarıyla paylaşılarak bunun bir mizah ortamına çevrilmesinin stresi yok ettiği söylenmektedir. 2002’de yayınlanan The Comedy Trust araştırması, komedinin özellikle gençleri iş ile mizah ortamının kaynaşması sayesinde olumlu etkilediğini belirtiyor. Çalışanları iş hayatında gülmeye teşvik etmek önemlidir. Stephanie Davies’in söylediği gibi, mizahı aptalca bir şey olarak görmemek gerekir. Mizah ortamı ile gülmek insanların daha etkili çalışmasını ve streslerinin azalmasını sağlar.

 

50 dakikalık kahkaha yogasını herhangi bir katılımcı sayı sınırı olmaksızın kurumunuzdaki ekiplerle uygulatmak isterseniz iletisim@funofis.net adresinden bize ulaşıp teklif alabilirsiniz. 🙂

Comments are closed.