Günde 20bin Kez Yapmanıza Rağmen Yanlış Yapıyorsunuz!

nefes-teknikleri-egitimi

Nefes almak hepimiz için hayati önem taşır. Sadece iki dakika oksijensiz kalmak bile vücudun faaliyetlerinin yavaşlamasına sebep olur. Peki her gün ortalama 20.000 kere nefes alırken ne kadarını doğru yapıyoruz?
Aslında nefes almak bir alışkanlıktır, çünkü bu faaliyeti düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştiririz. Nasıl nefes aldığımıza ya da bir dakika içinde kaç kere nefes alıp verdiğimize önem vermeyiz. Ancak bu yaklaşım sağlığımız için hiç doğru değildir. Pittsburgh Tıp Merkezi Üniversitesi aile hekimliği uzmanı Amy Crawford-Faucher’ın da belirttiği gibi, insanların çoğu yanlış nefes almaktadır. Oysa nefes almanın otomatik olması onu yanlış yapmamız anlamına gelmez. NYU Langone Tıp Merkezi Spor Performansı Merkezi’nde egzersiz fizyoloğu olan Heather Milton,  bireyin vücut ölçüleri ve akciğer kapasitesine bağlı olarak bir dakika içinde ortalama 12 ile 20 kez arası nefes alması gerektiğini belirtir. Dünya Sağlık Örgütü ise bu sayıyı 9-12 olarak önerir.

En doğru şekilde nefesi kim alır diye baktığımızda cevabı bebeklerde buluyoruz. Bebekler derin nefes alırken oksijeni bütün bedenlerine doldururlar. Bir bebeği nefes alırken izlediğinizde karınlarının şişkinleştiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Henüz yeni doğmuş bir bebek iken doğru yaptığımız şeyi neden büyüyünce yanlış yapmaya başlıyoruz? Derin nefesler çekerek vücudumuzu oksijenle doldurmak yerine, neden sık ve kısa nefesler almayı tercih ediyoruz?

Yanlış nefes almak bize hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar verir. Yanlış nefes alışkanlığının sebep olduğu ya da olabileceği sonuçları şöyle sıralayabiliriz:

Hızlı nefes alıp verildiğinde vücutta oksijen ve karbondioksit dengesizliği oluşur. Karbondioksit eksikliği panik atak, uykusuzluk, baş dönmesi ve aşırı yorulmaya yol açabilirken; oksijen eksikliği organlara ve kaslara doğru kan akışının yapılamamasına neden olur.
Vücut sürekli stres halindedir ve stres hormonu üretir. Daha stresli ve daha heyecanlı olmamıza sebep olur.
Kas gerginliğinin artması ve kan damarlarının sıkılması kalbi zorlar, kan basıncını artırır. Bu durum kişinin daha çok yorulmasına yol açar.
Kalp çarpıntılarına sebep olabilir.
Cilt oksijen eksikliği sebebiyle daha solgun ve daha pürüzlü görünür.
Beyne daha az oksijen gitmesi nedeniyle mantıksal durumları düşünmek daha zorlaşır, bu durum baş dönmesi ve baş ağrısı oluşturur.
Uyuma zorluğuna ve uyku sırasında yeterince enerji toparlanamamasına neden olur.

nefes-stres-yonetimi-egitimi
Bizi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak etkileyen nefes alışkanlığını düzeltmek sağlığımıza ve hayatımıza olumlu etkiler yapar. Yaş ilerledikçe artan stres ve buna bağlı olarak değişen nefes alışkanlığını düzelterek doğru nefes alışkanlığını kazanmak bir süreçtir.

Örneğin, gün içinde belirli aralıklarla, uyandığınız anda, öğlen ya da iş molalarında,  2-5 dakika deneyebileceğiniz nefes egzersizleri ile zaman içinde doğru nefes alışkanlığını elde ederken vücudunuzun daha sağlıklı olmasını da sağlayabilirsiniz.

Doğru nefes almak için göğüs nefesinden vazgeçip diyaframdan nefes almaya çalışmak önemlidir. Kendinizi sakinleştirerek rahat bir yerde oturun. Bir elinizi karnınızın üstüne diğer elinizi de göğsünüzün üstüne koyarak burununuzdan derin ve yavaş nefes alın ve hem akciğerlerinizin hem de  karnınızın hava ile dolduğunu hissedin.
Rahat ve derin nefesler alarak vücudunuzu doğru miktarda oksijenle doldurmuş olursunuz.

Doğru nefes alışkanlığı edinmek stresinizi azaltırken, vücut kan basıncının düzenlenmesini ve enerjinizin yükselmesini sağlar. Son yapılan araştırmalar, nefes alma alışkanlığıyla enerjinin doğru orantılı olduğunu göstermektedir. Doğru nefes almak vücudun daha dinamik olmasını sağlar ve spor yaparken de yardımcı olur. British Medical Journal’da 2014’te yayımlanan bir araştırma, trigliserid yağ hücrelerinin parçalanması için büyük miktarda oksijen gerektirdiğini ve yan ürünlerin çoğunun nefesinizde serbest bırakıldığını belirtmektedir. Yani nefes alışkanlığı kazanmak ve vücuda ihtiyacı olan oksijeni vermek, egzersiz sırasında nefesimizi düzenlemeyi ve yağların rahatlıkla yakılmasını, böylece daha kolay kilo verilmesini de sağlamaktadır. Vücut sağlığımızı düzenlerken, nefes almanın doğru yolunu öğrenmek daha rahat düşünmemize ve daha iyi çalışmanıza yardımcı olur. Örneğin, stresli bir toplantı öncesinde kısa süreli yapacağınız nefes egzersizi ile bedeninizi sakinleştirir ve konuya odaklanır, daha rahat düşünürsünüz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinerek bol bol uygulama yapabileceğiniz Nefes Teknikleri ile Stres Yönetimi atölyemizi kurumunuzda gerçekleştirmek için iletisim@funofis.net adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: http://www.thealternativedaily.com/breath-wron
https://www.prevention.com/fitness/4-breathing-mistakes
http://www.dailymail.co.uk/health/article-140722/How-breathe-way-good-health.html
https://www.inc.com/melissa-chu/feeling-stressed-try-this-breathing-technique-for-.html?cid=search
https://www.inc.com/jessica-stillman/the-life-changing-power-of-learning-to-breathe-correctly.html?cid=search
https://www.amazon.com/dp/0062349457?tag=viglink-preventionmag-20
https://www.entrepreneur.com/article/279570

Comments are closed.