Gülümsemek En İyi İlaçtır

Göz, görmemizi ve gördüğümüzü beyinle algılamamızı sağlayan bir araçtır ancak göz her zaman beyne gördüğünü iletmeyebiliyor. Göz ve beyin bize her zaman dünyayı olduğu gibi yansıtan bir ayna değildir. Bazen dünyayı ilgilerimize, hayallerimize, davranışlarımıza göre görmek istediğimiz şekilde “yaratarak” algılatan bir sisteme de dönüşebilir. Kaliforniya Üniversitesi’nden Erika Siegel’in Psychological Science’ta yayınlanan ilginç çalışmasına göre, ruh halimiz diğer insanların yüzünde gördüklerimizi etkiliyor. Deneyde katılımcılara farklı insanların yüzlerine ait fotoğraflar gösteriliyor. Fotoğraflar bilinç seviyesinde uzun uzadıya inceleyemeyecekleri kadar hızlı ancak duygu durumlarına göre bakış açılarının etkilenebileceği kadar da yavaş şekilde geçen fotoğraflarda mutlu veya mutsuz insanlar görüyorlar. İkinci aşamada kendi duygu durumlarını belirtiyorlar.

Sonuçta görülüyor ki keyfimiz yerindeyken etraftaki kişilerin daha güler yüzlü olduğunu düşünmeye meyilliyiz. Kendimiz huysuzsak ve somurtuyorsak o sırada diğer insanlar da bize daha somurtkan görünüyorlar.

O halde dünyayı daha çekilir görmek için belki de tek ihtiyacımız kendi güzel gülüşümüzdür. Hem gülümsemek somurtmaktan fiziksel olarak çok daha kolay. Çünkü somurturken 43 kasımız aktive olurken gülümsemek için 17 tanesi yetip de artıyor bile.

 

Haydi 2 farklı araştırmadan daha bahsedelim:

Nöropsikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, gülümseyen bir insanla karşılaşmanın beyinde görsel ödüllendirmeden sorumlu olan orbitofrontal korteksi harekete geçirdiği ortaya çıktı. Yani, karşımızda gülümseyen biri olduğunda kendimizi ödül almış gibi hissediyoruz.

Ayrıca, 2011 yılında Face Research Laboratory’de yapılan bir araştırmada, katılımcılardan karşılarındaki kişilerin gülümseme ve çekicilik seviyelerini puanlamaları istendi. Araştırma sonucunda, hem kadınların hem de erkeklerin gözlerinin içine bakan ve gülümseyen denekleri daha çekici buldukları görüldü.

 

Ve unutmayın, gülümsemek en iyi ilaçtır!

 

Her yıl Mayıs ayının ilk pazarını Dünya Kahkaha Günü olarak kutluyoruz. Bu sene de 6 Mayıs’ta hayat bize ne verirse versin biz ona derin nefesler alıp HA-HA-HA-HA diye yüksek volümlü kahkahalarla karşılık vereceğiz. Evinizde, arabanızda, arkadaşlarınızın yanında, her nerede olursanız olun önce kendiniz için gülümseyerek ve çok zor olmazsa -olmaz herhalde- kahkaha atarak siz de bize katılsanıza…

 

 

Comments are closed.