Gülmenin Yararları ve Kahkaha Yogası

kahkaha-yogasiYaşam ve özellikle iş hayatı bizleri ciddi, stresli ve yorucu bir ortama sokabilir. Ancak sadece bu ciddiyet ve stres içinde olmamız gülmemize engel midir? Hayatı ciddiye aldığımız kadar gülmenin önemli olduğunu da unutmamalıyız. Gülmek üzerine yapılan araştırmalar, gülmenin psikolojik ve fiziksel pek çok yararının olduğunu kanıtlamaktadır. Gülmenin yararlarını başlık altında toplamak gerekirse fiziksel, psikolojik ve sosyal yararları şeklinde sıralayabiliriz.

Fiziksel Yararları: 

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, her yıl ABD’de meydana gelen 10 ölümün 7’sinin kronik hastalıklardan oluştuğunu belirtiyor. Kalp hastalığı, kanser ve inme her yıl ölümlerin %50’sinden fazlasını oluşturmaktadır. Ayrıca ABD’deki verilere göre kronik rahatsızlıkları iyileştirmek için ortaya çıkan maliyet ve üretkenlik kaybı yılda ortalama 560 milyar dolara mal olmaktadır.  Peki bu durumda gülmek ne kadar etkilidir? Özellikle kanser, kalp gibi önemli hastalıklara sahip kişilere verilen en etkili reçetelerden biri gülmektir. Çünkü gülerek yarattığımız pozitif duygular ve düşünceler bu hastalıklarla savaşmamızı sağlar ve gülmek iyileştirme gücüne sahiptir. Kullanılan ilaçların yanında insan sağlığı için önemli bir güç teşkil eden ve vücutta doğal bir koruma kalkanı yaratan kahkaha, bireyi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. Bir koruma kalkanı olarak kahkahalar ağrıyı ortadan kaldıramaz ancak ağrıları azaltabilir. Rahatsızlığınızı azaltmanıza yardımcı olur. ABD’de yapılan bir araştırmada bir grup insana komedi şovları izlettirilmiş ve şovları izlemeyen grup ile karşılaştırmalı bir test yapılmıştır. Komedi şovları izleyen ve kahkahalar atan grubun acı eşiğinin %10 arttığı gözlemlenmiştir. Yani kahkaha fiziksel acının azaltılmasına da yardımcı olmaktadır. Kahkahaları yükseltmek insanların sağlığını iyi yönde etkiler ve dirençli olmasını sağlar.

Psikolojik Yararları: gulme-yogasiStres, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “21. Yüzyılın Sağlık Salgınları” olarak adlandırılmıştır. Yüksek stres seviyeleri bildiren çalışanlar için sağlık harcamalarının yaklaşık %50 olduğu belirtilmiştir. Depresyon, iş yapamama, devamsızlık ve çalışma yaşındaki erişkinlerde verimlilik kaybının önemli bir nedenidir. Depresyon sebebi ile kaybedilen para ABD’de her çalışan başına yılda 5,41 dolardır. Bu koşuşturmacalı hayat içinde pek çok stres yaşarken sağlıklı kalmayı nasıl başarabiliriz? Elbette gülerek! Gülmek pozitif düşünceler yaratmamızı sağlar. Bu sayede depresyon ile savaşabiliriz ve kendimizi kurban olarak görmeyiz. International Group of Humor Studies’in yaptığı bir araştırmaya göre kahkahanın kahkahayı dinleyen insanların beyninde yer alan bazı devrelerini harekete geçirdiği ve kahkahayı yansıtan olumlu bir duygusal duruma neden olduğu bulunmuştur. Yani, gülmek bulaşıcıdır. Siz güldükçe etrafınızdakiler de gülecek ve enerjiniz yükselecektir. Ayrıca gülmek hafızanızın canlanmasını da sağlar. Altmışlı yaşlarında 20 kişinin katıldığı bir araştırmada bireyler iki gruba ayrılmış, bir gruba komik kısa filmler izlettirilirken diğer grup aynı sürede sadece oturmuştur. Yapılan test göstermiştir ki kahkaha, stres düzeyini hafifleterek kısa süreli belleğin artmasını sağlamaktadır. Olur da bir şeyinizi kaybederseniz, kahkaha atmayı deneyin. Umarız ki yardımı olacaktır.
kahkaha-kurumsal-etkinlik

Sosyal Yararları: Gülmek, sosyal hayatta da kazanmanızı sağlar. Öncelikle gülmek, kahkaha atmak siz ve çevrenize olumlu bir his yaratır. Gülmek bulaşıcıdır, siz güldükçe çevrenizdekiler de gülecektir. Bu mutlu ve olumlu havadayken insanlarla iletişim kurmak, yeni insanlarla tanışmak çok daha kolaydır. Çünkü güldüğünüz zaman etrafınıza ördüğünüz duvarlar yıkılır ve insanlarla daha doğal bir iletişime geçmiş olursunuz. The Psychology of Humor’da yayınlanan araştırmalara göre, espri anlayışı olan ve gülebilen insanlar başkaları tarafından zeki, çekici, iş yapabilen, arkadaş canlısı ve aktif bireyler olarak görülmektedir. Kahkahalarla yaratılan bu olumlu düşünceler grup çalışmalarının da daha verimli geçmesini sağlamaktadır. Alman firmasında yapılan araştırmada 54 grup toplantısına katılınmış ve sonuçlarda görülmüştür ki daha yaratıcı ve üretken toplantılar için gülmek olmazsa olmazdır. Oluşturulan pozitif enerji toplantılarda daha samimi ve yeni çözümlere açık bir ortam oluşmasını sağlamaktadır. Gülmek bireyin daha esnek ve sakin olmasını da sağlar. Hatalarına gülebilen bireyler, hata yapmaktan korkmaz ve strese girmedikleri için de daha iyi işler çıkarırlar. Gülen bireyler iletişimde daha güçlü, empati yeteneğine sahip ve birliktelikleri daha sıkı kurabilen kişilerdir.

Günümüzde sağlığı olumsuz etkileyen pek çok alışkanlık ve sonucunda yaşanan pek çok hastalık vardır. Hem psikolojik hem fiziksel olarak çekilen sıkıntılardan kurtulmanın en güzel yollarından biri gülmektir. Sizin gülmeniz, herkesin gülmesini sağlayacaktır. Gülmek için komik videolar, filmler izlemek, arkadaşlarınızla komik anılar paylaşmak ya da komik kitaplar okumak birer yöntem olabilir. Ya da içinizden gelen her an kahkaha atmayı unutmamak, stresli hayatın içinde kaybolmadan gülmek önemli olandır.
Peki güldüğünüzde mi mutlu olursunuz, yoksa mutlu olduğunuzda mı gülersiniz? Biz gülünce mutlu olunduğuna inananlardanız. Çünkü gülmek vücuttaki seratonin seviyesini artırarak bizim mutlu hissetmemizi sağlar. Hiç “Kahkaha Yogası” duymuş muydunuz? Henüz duymadıysanız veya iş arkadaşlarınızla birlikte keyifli dakikalar geçirirken kendinizi psikolojik ve fiziksel olarak da daha iyi bir noktaya taşımak isterseniz iletisim@funofis.net adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:
https://www.entrepreneur.com/article/244410-

Some Surprising Benefits of Humor and Laughter at Work


https://www.cityu.edu/blog/the-intangible-benefits-of-laughter/

The Economics Of Workplace Laughter, Boosts Morale, Positivity, Productivity

Comments are closed.