Garanti Mortgage İle Dünya Gülümseme Günü

Her yıl Ekim ayının ilk Cuma günü kutladığımız Dünya Gülümseme Günü bu sene 4 Ekim tarihinde kutlandı. Biz de bu özel günde gülmeyi hatırlamak ve hatırlatmak için kahkaha yogası ile kurum çalışanlarıyla bir araya geldik. Garanti Mortgage’ın Gümüşsuyu’nda yer alan Genel Müdürlük binasında, genel müdürün de katılımlarıyla çok eğlenceli bir aktivite gerçekleştirdik.

 

Otantik (doğal) kahkaha ile kahkaha egzersizi fizyolojik ve psikolojik olarak aynı etkileri yaratıyor. Çünkü beden, gerçek kahkahayı sahtesinden ayıramıyor. Kahkaha çoğu zaman eğlenmenin ve mutluluğun sonucuyken, kahkaha yogası ile bu davranışı farklı bir noktaya taşıyarak kahkahanın sayısını ve uzunluğunu bilinçli şekilde artırabiliyoruz. “Nedensizce gülme sanatı” olarak da tanımlayabileceğimiz kahkaha yogasında gülmek için bir şey olmasını, birinin komik bir şey yapmasını beklememeyi öğreniyoruz aslında.

Düzenli olarak kahkaha yogası yapan kişilerin çoğunda bir süre sonra duygusal dengelenme görülüyor. Bu nedenle kahkaha yogasını bedenimizin içine yapılan bir masaj olarak düşünmek yanlış olmaz.

Gülmenin faydaları nelerdir?

Sağlık ve mutluluk için kolay ve keyifli egzersizdir.

Anında stres düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirilmesine destek olur.

Gün boyunca sizi neşeli ve iyi bir ruh halinde tutar.

Beyninize giden oksijeni artırır ve sizi daha enerjik yapar.

Zor zamanlarda pozitif zihin halinde olmanızı kolaylaştırır.

 

Daha güçlü bir iletişim

University College London’dan Alan Gray 2015’te bir araştırma yayınladı. Araştırmada Oxford Üniversitesi’nde birbirini önceden tanımayan 112 öğrenci gruplara ayrıldı. Katılımcılara 10 dakikalık farklı videolar izletildi. Bir gruba standup şov, bir gruba BBC’nin Yeryüzü belgeselinden ormanlarla ilgili ilgi çekici bir kesit ve bir gruba da golfün kurallarına dair eğitici bir video izletildi. Videodan sonra ne kadar güldükleri ve o anki duygusal durumları ölçümlendi. Ardından tüm katılımcılardan gruptan birine bir tanışma mesajı yazmaları istendi. Daha fazla gülmüş olanlar daha samimi notlar yazdılar. Standup şov izleyenler diğer hepsinden daha pozitif bir deneyim yaşamış olduğu için etraflarındaki kişilerle daha açık bir iletişim kurabildiler. Kahkahanın daha güçlü iletişim bağları yarattığına dair farklı araştırmalar da var. Birlikte gülmeyi paylaşan insanlar birbirine daha sıkı bağlanır.

Comments are closed.