Etkili Zaman Yönetimine Dair 6 İpucu

Hepimiz 24 saatten oluşan günü yaşarken neden bazılarımız zamanını etkili kullanabilmesine karşın; diğerleri zamanın yetmediğinden şikâyet ediyor? Hiç düşündünüz mü? Zamanını etkili kullandığı için gıpta ettiğimiz kişilerin yaptığı şey aslında çok basit: zaman yönetimi kavramını içselleştirmek! Zaman yönetimi kavramını hayat felsefesi haline getirdiğimiz noktada hem profesyonel yaşamımızda hem de gündelik hayatımızda çok daha verimli olacağımız ve işlerimizi yetiştireceğimiz muhakkak.

Etkili zaman yönetimine dair altı ipucunu paylaşmadan önce “Birada.” Youtube kanalında denk geldiğim “Pürdikkat Odaklanma” videosunu izlemenizi önermek istiyorum. Videoyu izledikten sonra hevesle kitabı okudum ve zamanımızı daha etkili kullanmak için neler yapabiliriz üzerine yazmak istedim. Gelin hızlıca ipuçlarımıza bakalım:

1) Sağlığınıza dikkat edin ve güzel bir uyku çekin

2020 bize her şeyin başının sağlık olduğunu hatırlatan bir seneydi. Ve muhtemelen önemini hiçbir zaman unutmayacağımız bir sene. Planlarınızı uygulamak, işlerinizi verimli halledebilmeniz için sağlıklı olmanız şart! Yediğiniz besinlere dikkat edin, bol bol meyve ve sebze tüketin ve hareket edin. Uzmanlar sağlıklı bir insanın ortalama 6-8 saat uyuması gerektiğini söylerler. Güzel bir uyku çekin ve zamanınızı etkili kullanmak için güne zinde başlayın!

2) Kurbağayı yiyin

Amerikalı ünlü yazar Mark Twain der ki: “Eğer işiniz kurbağa yemekse, en iyisi kurbağayı sabah ilk iş olarak yemektir ve eğer işiniz iki kurbağa yemekse, en iyisi büyük olanı ilk yemektir.” O gün yapmanız gereken işleri öncelik sırasına göre listeleyin, sizin için önem arz eden kurbağaları yiyerek güne başlayın. Böylece gününüzün çok daha verimli geçtiğini göreceksiniz. Yemeniz gereken bir kurbağa varsa ve önünde sonunda yenecekse ilk iş olarak onu yediğinizde diğer işlerinizi de daha konsantrasyonlu ve hevesli yapacaksınız.

3) Kavanozunuzdaki taşları, çakılları ve kumları görün

Yapmanız gereken işleri bir kavanoza doldurduğunuzu farz edelim. Yapılması gereken en önemli işler kavanozdaki taşlar olsun. Önemli ama kritik olmayan görevleriniz, işleriniz kavanozdaki çakıllar olsun. Daha önemsiz işlerse kum taneleri. İşe taşlarla başlayın. Eğer kum gibi küçük şeylere yoğunlaşırsanız, kavanozunuz taşlarla dolacak ve yeni taşlar için yeterli alan kalmayacaktır.

4) Ajanda tutun

Hem o gün yapacağınız işleri takip etmek hem de zaman planlaması yapmak için ajandalar en büyük destekçilerimiz. Üstelik artık online takvim seçeneğimiz de var. Önemli tarihleri, toplantılarınızı ajandanıza kaydedin. O gün yapmayı planladığınız her bir görevi ajandanızda işaretlemek sizi sonraki görevleri yerine getirme noktasında da teşvik edecektir. Dilerseniz ajandanızı saat saat de tutabilir, zamanlamanızı ve zaman yönetiminizi takip edebilirsiniz.

5) Kendi geri dönüşüm döngünüzü oluşturun

Nedir kendi geri dönüşüm döngümüz? Sürekli yaptığımız işlerle ilgili bir format oturtarak, aynı işi o format üzerinden ilerletin. Mesela; e-mail yazarken, sunum hazırlarken, rapor yazarken sıfırdan başlamak yerine daha önce kullandıklarınızı düzenleyerek gidin. Aynı taktiği işlerinizi kontrol ettiğiniz listeniz için de yapabilirsiniz.

6) Günlük rutininizi analiz edin

Güne kaçta başlarsınız? Neler yaparsınız? Hangi görevler ne kadar sürenizi alır? Sizin gün içinde etkili çalıştığınız saatler neler? Kendi rutininizi analiz edin. Böylece nerelerde daha çok vakit harcadığınızı görecek, planlamanızı ona göre revize edeceksiniz. Gün içinde en verimli çalıştığınız saati tespit etmek de planlama sırasında size fayda sağlayacaktır.

Hayatımızda akıp giden ve geri alamayacağımız belki de en önemli şey zaman. Bu yüzden hedeflerimiz doğrultusunda zamanı etkili kullanabilmek çok önemli. Zamanınızı etkili kullanmanızın önüne geçen faktörleri tespit edin ve planlamaya gidin. Cal Newport kitabında sorumlulukları artmasına rağmen zamanını etkili kullanabildiği için en yoğun yılında en çok sayıda makale yazdığını söylüyor.

 

Ben kavanozumdaki taşları, çakılları ve kumları tespit ederek işe başlayacağım. Peki ya siz?

 

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://www.thebalancecareers.com/time-management-techniques-2276138

https://blog.proofhub.com/work-smarter-not-harder-9-time-management-tips-that-will-change-your-life-f2292f3d0044

https://hbr.org/2019/01/5-strategies-for-getting-more-work-done-in-less-time

 

 

Comments are closed.