Elon Musk’ın Verimlilik İçin 5 Yöntemi

Tesla ve SpaceX’in milyarder CEO’su Elon Musk hepimizin bildiği üzere oldukça üretken ve başarılarıyla herkesin dikkatini çeken biri. Musk, çalışma rutinini haftanın yarısını Tesla’da kalan yarısını ise SpaceX’te çalışacak şekilde planlıyor. Musk böyle üretken ve meşgul bir hayat sürerken aynı zamanda sporunu, ailesi ile vakit geçirmeyi ve kitap okuma alışkanlıklarını da bu yoğun rutinine dahil ediyor. Peki, Elon Musk bu yoğun hayatında üretkenliğini neye borçlu?

Gelin Musk’ın verimlilik için uyguladığı beş yönteme bakalım:

Her gün duş alın

2015 yılında kendisine hayatına en çok etki eden günlük rutinin ne olduğu sorulduğunda Musk “Duş almak.” yanıtını verdi. İlk okuduğumuzda şaka mı yapıyor acaba diye düşündürse de aslında Mask’ın duş almayı ilk sıralarda tutması çok normal. Çünkü, kendi dış görünüşümüze özenip ciddiye aldığımızda aynı şeyi gün içinde yaptığımız tüm işlere de yansıtıyoruz.

Takımınız için örnek teşkil edin

Musk çalışanlarından işleri için oldukça fazla zaman harcamalarını isteyen ve onlardan beklentisi fazla olan ünlü ve talepkar bir CEO. Buna rağmen, eski çalışanları da dahil olmak üzere tüm çalışanları ona saygı duyuyor ve onunla çalışmak için iş-yaşam dengelerini feda etmeye hazırlar. Peki, Musk nasıl oluyor da bunu başarıyor? Bunun en önemli sebeplerinden biri şu: Musk takımındaki hiç kimseden kendisinden daha fazla çalışmasını beklemiyor; yani kendisi örnek teşkil ediyor. Bununla da kalmıyor, çalışanlarına erişilebilir olduğunu göstermek için Tesla’nın fabrikasında bulunduğu zamanlarda mühendislerle aynı alanda çalışıyor. Önümüzde sürekli çalışan bir takım lideri örneğimizin olması sizce de bizi çalışma hayatında daha motive etmez mi?

Zorlayıcı hedefler koyun

Musk’ın çokça duyulan bir diğer karakter özelliği ise şirketinin çeşitli projelerinde gittikçe daha hırslı bir şekilde son teslim zamanı belirlemesi. Zorlayıcı hedefleri tanımlayacak olursak; yapabildiğimiz veya yapabileceğimizi düşündüğümüz yeteneklerimizin daha ötesindeki hedefler diyebiliriz. Zorlu hedefler bizi var olan sınırlarımızın ötesinde performans sergilemeye itiyor. Musk’ın sürekli geri adım atmak zorunda kaldığı zorlayıcı son teslim tarihine örnek olarak Tesla’nın ilk planı olan Roadster’ı verebiliriz.  Piyasaya sürülmesi için verilen tarih 2006 olsa da, bu hedefin gerçekleşmesi 2008’i buldu.

Geniş bir bilgi biriktirin

Diğer teknoloji şirketlerinin CEO’ları ile karşılaştırdığımızda Musk, şirketinin yaptığı araba ve füzelerin arkasında yatan bilime hakim nadir yöneticilerden biri. Fizik, matematik, bilgisayar ve mühendislik gibi alanlara ait geniş bakış açısına sahip olması problemleri anlamada ve çözüm üretmede onu bir adım daha ileri taşıyor. Alanında geniş bilgi birikimine sahip olmasıyla Musk aynı zamanda çalışanlarını daha yenilikçi olmaya teşvik edebiliyor.

Her zaman daha da geliştirebileceğinizi düşünün

Musk bulunduğu yerden hiçbir zaman memnun olmuyor ve şirketlerinin katettiği yol ile övünmek yerine her zaman her alanda daha iyisinin olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bu gelişim zihniyeti Musk’ın rakiplerinden daha başarılı olmasını ve ön plana çıkmasını sağlıyor. Bu gelişim zihniyeti ile adımlar küçük de olsa günün sonunda büyük hedefe ulaşılıyor.

Sizler de bu yöntemleri hayatınıza geçirerek kendi potansiyellerinizi keşfetmeye ne dersiniz?

 

Hazırlayan: Büşra Oral

 

Yararlanılan Kaynaklar:

https://collegeinfogeek.com/productivity-lessons-from-elon-musk/

https://www.businessinsider.com/elon-musk-daily-schedule-2017-

 

Comments are closed.