Ekibinizi Her Gün Mutlu Etmenin 7 Yolu

2014 yılında Warwick Üniversitesi tarafından yayınlanan “Mutluluk ve Verimlilik” çalışması 713 kişi ile yapılmıştır. Bu çalışmada, seçilen kişiler çeşitli yöntemlerle daha mutlu hale getirilmiş ve sonucunda mutlu olan kişilerin %12 daha fazla üretken olduğu gözlenmiştir.
Çalışanlarınızı mutlu etmek işlerinizin daha iyi gitmesini sağlar. Peki bunun için neler yapabilirsiniz?

1- Öncelikle çalışanlarınızın stresten uzaklaşabilmelerini sağlamanız gerekir. Bunun için örneğin,

hafta içinde evden çalışma izni verilebilir. Bu sayede çalışanlara gösterdiğiniz güven ve stressiz ortam ile üretkenlikleri artar ve hem bireysel hem iş hayatlarını dengeledikleri için birden çok görevde başarılı olurlar.

2- Çalışanlarınıza rahat bir çalışma ortamı sağlamak, arada eğlenebilecekleri, oyun oynayabilecekleri ya da biraz dinlenebilecekleri alanlar oluşturmak mutluluk getirecektir.

3- Çalışma ortamında gerginliğin ve stresin azalması için çalışanlarınızı hareket ettirmelisiniz. Fiziksel aktivite hem sağlıkları için hem de iş stresinden kurtulmaları için iyi olacaktır. Temiz hava ile daha açık bir zihin ile çalışmaya devam edeceklerdir.

4- Çalışanlarınızın yeteneklerini zorlayacak ve onları daha da geliştirecek yarışlar ortaya koyabilir, başarılı ya da başarısız olsalar da onları cesaretlendirebilirsiniz. Şirket içinde çalışanlarınızın fikirlerine önem vermek, kendilerini iyi ve önemli hissettirir. Kendilerini değerli gören insanlar da mutlu olur.

5- Çalışanlarınızın ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamanız ve onlara karşı çözümler üretebilmeniz çalışanlarınızı mutlu ederken aynı zamanda şirketinize daha bağlı çalışmalarını da sağlayacaktır. Bir işveren veya yönetici olsanız da çalışanlarınızla beraber zaman geçirmeli, yemek yemeli ve hatta kahve içmelisiniz.

6- Çalışanlarınızla oyun oynayarak çalışan ve yönetici iletişim dengesini daha mutlu ve sıcak bir ortamda kurmayı başarabilirsiniz.

7- Çalışanlarınızı mutlu etmek için yapmanız gereken en önemli şeylerden başka biri ise çalışanlarınızın gülmesini sağlamaktır. Gülmek insanları mutlu eder ve mutlu insanların yarattığı pozitif ortam iş süreçlerini daha iyi bir hale getirecektir.

Araştırma kaynağı: https://www.inc.com/john-rampton/how-to-make-employees-happier-each-day-while-putting-a-smile-on-your-face.html?cid=search
http://www2.warwick.ac.uk/fac/soc/economics/staff/eproto/workingpapers/happinessproductivity.pdf

Comments are closed.