Duygusal İlk Yardım Çantanızda Olması Gereken 7 Yöntem

Bir yerimizi kestiğimizde hemen yara bandı yapıştırırız, öyle değil mi? Ya da enfeksiyon kaptığımızda gerekli ilacı kullanırız. Fiziksel zarar gördüğümüzde tedavi etmek bu kadar doğalken, aynı şeyi neden ruh sağlığımız için de yapmıyoruz? Psikolojik olarak yaralandığımızda öylece durup geçmesini bekliyoruz. Üzülen ya da acı çeken bir yakınımız olduğunda sadece “atlatmasını” bekliyoruz. Duygusal yaralanmalarımız da tıpkı fiziksel yaralanmalarımız gibi sağlığımıza zarar veriyor. İşte tam da bu sebepten nasıl duygusal ilk yardım yapmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor! Gelin duygusal ilk yardım çantanızda bulundurmanız gereken 7 yönteme bir göz atalım:

1) Duygusal acıya dikkat edin, onu fark edin ve sizi tamamen ele geçirmeden önce onu tedavi edin

Vücudumuz fiziksel acı durumlarında bizi uyarmak için sinyal verir. Aynı şey duygusal acı için de geçerlidir. Reddedilme, başarısızlık veya modunuzun düşük olması size iyi hissettirmiyorsa psikolojik acı çekiyorsunuz demektir ve bunu tedavi etmeniz gerekir. Örneğin, yalnızlık tahrip edici bir şekilde fiziksel ve duygusal sağlığınıza zarar verebilir. Bu yüzden siz veya sevdikleriniz sosyal ya da duygusal olarak kendinizi yalnız hissettiğinizde hemen harekete geçip duygusal acının önüne geçmelisiniz!

2) Başarısız olduğunuzda iç sesinizin ilgisini dağıtın

Psikolojik yaralanmaların doğasında yeni yaralanmalara yol açmak yatar. Başarısız olduğumuzda genelde başarılı olduğumuz şeylere odaklanmak yerine dönüp yine başarısız olduğumuz şeylere odaklanırız. Bu var olan performansımızın altına düşmemize sebep olur, kusurlarımıza daha da fazla odaklanarak kendimizi bir kısır döngü içerisinde buluruz. Bu kısır döngüye girmemek için yapacağınız şey çok basit! Bu gibi durumlarda kendinizi iyi hissetmenize engel olan iç sesinizin ilgisini dağıtın. Aynı durumu bir daha yaşayacak olsanız nelere dikkat edeceğiniz üzerine bir liste yapın. Bu tür çalışmalar hem kendinizi kötü hissetmenizin önüne geçecek hem de ilerleyen süreçlerde başarı oranınızı arttıracaktır.

3) Kendinizi eleştirmeye başladığınız anlarda kendinize şefkatli davranmak için ara verin

Öz saygımız bizi duygusal acıdan koruyan ve duygusal dayanıklılığımızı güçlendiren bir duygusal bağışıklık sistemidir. Bu yüzden zaten acı çekiyorken üzerine tekrar kendimizi eleştirmemek önemlidir. Zarar görmüş bir özsaygıyı iyileştirmenin tek yolu kendine yönelik şefkat alıştırması yapmaktır. Kendinize karşı acımasız eleştiriler yapmaya başladığınız noktada durun ve şu egzersizi yapın: Benzer sebeplerden kendini kötü hisseden arkadaşınıza bir mektup yazın. Sonrasında bu mektubu sesli olarak okuyun. Verdiğiniz telkinler aslında kendinize vermeniz gereken telkinler olacaktır.

4) Olumsuz düşüncelerin devreye girdiğini fark ettiğiniz anda olumlu şeylerle zihninizi dağıtın

Problemi çözmek yerine üzücü olayları zihnimizde tekrar tekrar canlandırıp kara kara düşünmeye devam ettiğimiz zaman psikolojik acımızı daha da derinleştiriyoruz. Uzun uzadıya düşünme probleminden kurtulmanın en iyi yolu konsantrasyon isteyen başka bir işe odaklanmak. Örneğin sudoku çözün, puzzle yapın. Bir arkadaşım daha önce bana bu gibi durumlarda etrafındaki bir nesnenin beş özelliğini saymaya başladığını söylemişti. Bu da güzel bir yöntem olabilir. Yapılan araştırmalar iki dakikalık bir zihin dağıtma aktivitesinin bile olumlu etkisi olduğunu tespit etmiştir.

5) Kayıptaki anlamı bulun

Yaşadığımız kayıplar maalesef hayatımızın bir parçası. Yaşanan kayıp sonrası duygusal yaralarımızı tedavi etmezsek hayatımızı devam ettirmede sıkıntı çekiyoruz. Yaşadığınız bir kayıp sonrası bir süre sonra hayatınıza devam etmekte hala güçlük çekiyorsanız o kayba farklı açılardan bakmayı deneyin. Acınızı dindirmek ve iyileşmek için yapabileceğiniz en iyi şey kaybın içinden bir anlam ve beraberinde bir amaç çıkarabilmek.

6) Aşırı suçluluk duygusuna izin vermeyin

Suçluluk duygusu zaman zaman yararlıdır. Ufak dozda bir suçluluk duygusu ikili ilişkilerinizde bir problemi çözmeniz için yardımcı olabilir. Fakat, aşırı suçluluk duygusu zehirlidir. Yapmanız gereken işlerinizi halletmenize ve hayattan zevk almanıza engel olur; duygusal ve zihinsel olarak enerjinizi tüketir. Aşırı suçluluk duygusuna en iyi çözümlerden biri etkili özür dilemedir. Özrünüz o davranışı neden yaptığınızdan çok karşı tarafta yarattığınız etki üzerine olmalıdır.

7) Duygusal yaralanmalarınızda hangi tür tedavilerin size iyi geldiğini öğrenin

Kendinize dikkat edin ve yaygın duygusal yaralanmalar ile nasıl başa çıktığınızı öğrenin. Kendinizi gözlemleyin ve size hangi yöntemin en iyi geldiğini keşfedin. Kafaya takmamak mı? Üzülüp hemen iyileşmek mi? Uzun uzun üzülmek mi? Aynı yöntem duygusal dayanıklılığınızı arttırmanıza da yardımcı olacaktır. Bolca teknik deneyin ve size en iyi geleni bulun!

Hayatımızda maalesef duygusal yaralanma yaşamamak gibi bir seçenek söz konusu değil. Bu yüzden tıpkı fiziksel yaralarınız gibi sizi uyaran ruhsal yaralarınızı dinleyin ve onları sarmaktan çekinmeyin.

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://ideas.ted.com/7-ways-to-practice-emotional-first-aid/

 

Comments are closed.