Duygusal Esneklik Kazanmak İçin 10 Yöntem

Duygusal esneklik; insanların hayatta zorluklarla nasıl başa çıktığını ve üstesinden geldiğini konu alan kavramlardan biri. Duygusal esnekliği, soğukkanlılığı yitirmeden zorluklarla mücadele etmek olarak da tanımlayabiliriz. Duygusal esnekliğe sahip insanlar hayata daha pozitif gözle bakarlar ve stres yönetiminde çok daha etkinlerdir.

Yapılan araştırmalar duygusal esnekliğin çoğunlukla doğuştan geldiğini söylese de duygusal esnekliği sonradan kazanmamız da mümkün. Zor zamanlar geçiriyorsanız veya bir sonraki zorluk için hazır olmalıyım diyorsanız, gelin duygusal esneklik kazanmak için 10 yönteme göz atalım:

1) Kendinize bir hayat amacı belirleyin

Hayat amacınızın olması kriz anlarında iyileşmenizde önemli etkiye sahiptir. Sivil toplum örgütünde yer almak, ruhsal olarak kendinizi beslemek, sizin için anlam ifade eden hobi ve faaliyetlerde yer almak buna örnek olabilir.

2) Yeteneklerinize inanın

Kendi yeteneklerinize inanmak stresle başa çıkmada ve duygusal esneklikte önem arz eden bir diğer kilit faktör. Kriz yönetimi de dahil olmak üzere yeteneklerinize dair özgüveninizi geliştirin. Bu hem şu anda hem de gelecekte duygusal esnekliğe sahip olmanıza katkı sağlar. Olumsuz düşüncelerinizi fark edin. Onları dinleyin ve dinler dinlemez olumluları ile değiştirin.

3) Güçlü bir sosyal ağ geliştirin

Etrafınızda güvenebileceğiniz, sırlarınızı paylaşabileceğiniz insanların olması güzeldir. Kriz esnasında size yardım eden ve destek olan insanlar hayatınızın koruyucu faktörleridir. Sevdiğiniz bir arkadaşınıza probleminizi anlattığınızda o problem hala orada duruyordur; fakat siz hislerinizi paylaşmış, destek almış ve probleme farklı bakış açıları getirebilecek hale gelmişsinizdir.

4) Değişimi kucaklayın

Uyum sağlamak duygusal esneklikte önemlidir. Nasıl daha iyi uyum sağlayabileceğinizi öğrendikçe karşınıza çıkan zorluklarda daha esnek tepkiler verebilirsiniz. Duygusal esnekliğe sahip insanlar hayatlarındaki krizleri yeni bakış açıları kazanabilmek için bir şans olarak görürler. Kimi insanlar ani değişimlerde bozguna uğrarken, kimi insanlar da hızlıca uyum sağlayıp kendilerini geliştirirler.

5) İyimser olun

Zor zamanlarda iyimser kalmak ne kadar zor olsa da iyimser bakış açısını korumak duygusal esneklikte önem arz eder. Muhtemelen uğraştığınız problem oldukça zorlayıcıdır; ama iyimser ve umutlu olmak sizi daha iyi bir geleceğe taşır. Burada bahsettiğimiz iyimser olmak veya olumlu düşünmek problemleri yok saymak demek değildir. Aksine onları farkına varmak, geçici olduklarını anlamak ve alacağınız dersi heybenize atıp yolunuza devam etmektir.

6) Kendinizi özenle yetiştirin

Stresli olduğunuz durumlarda kendi kişisel ihtiyaçlarınızı unutma ihtimaliniz oldukça yüksektir. İştah kesilmesi, egzersiz yapmayı unutmak, günlük uykunuzu alamamak kriz anında verilen yaygın bedensel tepkilerdir. Başınız sıkışsa bile kendinizi özenle yetiştirmeyi ihmal etmeyin. Sevdiğiniz aktivitelere muhakkak vakit ayırın.

7) Problem çözme yeteneklerinizi geliştirin

Yapılan araştırmalar problemlere çözüm üreten insanların üretmeyen insanlara göre zorluklarla psikolojik olarak da başa çıkmada daha iyi olduklarını göstermiştir. Ne zaman hayatınızda bir zorlukla karşılaşsanız, hemen muhtemel çözümler listesi yapın. Standart problemlere farklı çözümler getirmeyi deneyin. Düzenli olarak problem çözme yeteneğinizi geliştirmeye başladığınızda olası problemlerle başa çıkma yeteneğiniz gelişecek.

8) Hedeflerinizi belirleyin

Kriz anları ürkütücüdür. Hatta zaman zaman aşılamaz görünürler. Duygusal esnekliğe sahip insanlar bu durumlara daha gerçekçi gözle bakarlar ve sorunu çözmek için hemen hedeflerini belirlerler. Kendinizi kriz anında aşırı bunalmış hissettiğinizde bir adım geri çekilin ve durumu değerlendirmek için bir bakın. Muhtemel çözümleri belirleyin ve süreci aşamalandırın.

9) Harekete geçin

Durup da problemin geçmesini beklemek kriz sürecini uzatmak dışında hiçbir işe yaramaz. Durmak yerine problemi çözmek için hemen harekete geçin. O an hızlı ve basit bir çözüm bulamasanız bile durumu daha iyi ve az stresli hale getirmek için adımlar atabilirsiniz. Bitirilmesi gereken işlere odaklanıp motivasyonunuzu kaybetmek yerine bu zamana kadar yaptıklarınıza odaklanın ve sıradaki adımınıza karar verin.

10) Yetenekleriniz üzerinde çalışmaya devam edin

Duygusal esneklik kazanmak zaman isteyen bir süreçtir. Bu yüzden; problemli durumlarda başa çıkmada hala zorlanıyorsanız kendinize yüklenmeyin. Duygusal esneklik kazanma süreci kişiden kişiye farklılık gösterse de herkes tarafından öğrenilebilir, yeter ki siz geliştirmek isteyin. Var olan yeteneklerinizi besleyin, duygusal esnekliğe sahip olan kişilerin yeteneklerini örnek alın ve çalışmaya devam edin!

Belirsizlikle yaşamayı öğrendiğimiz şu günlerde duygusal esneklik hepimizin sahip olması gerek bir özellik haline geldi. Peki siz ne kadar esneksiniz? Merak edenler bu testi uygulayabilir.

 

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/ways-to-become-more-resilient-2795063

 

 

 

 

 

Comments are closed.