Daha İyimser Olabilmek İçin 5 İpucu

2020’nin son aylarında maalesef ülke olarak zor günler yaşamaktayız. Yaşanan kayıpları geri getiremesek de sizlere belki bir nebze de olsa daha iyi hissetmenizi sağlayabilecek olan iyimserlik konusunda yazmak istedik.

Diğer insanlara göre iyimserler için hayat çok daha kolay ve keyifli. Yapılan araştırmalar iyimserlerin daha büyük başarılara imza attıklarını, daha sağlıklı olduklarını, hedeflerine ulaşmada daha tutarlı olduklarını ve strese karşı daha dirençli olduklarını gösteriyor.

Peki, nedir iyimserlik? İyimserlik aslında olaylara bakış açımız ve olayları tanımlama şeklimiz ile alakalı. Pozitif durumlara karşı bakış açınız aşağıdaki üç maddeyi içeriyorsa; iyimserlik yolunun yarısını kat etmişsiniz demektir:

1) Pozitif olaylar yaptığınız şeylerin sonucudur.

2) Pozitif olaylar daha iyi şeylerin olacağının habercisidir.

3) Pozitif olaylar hayatınızın diğer alanlarında da iyi şeyler olacağının habercisidir.

Negatif durumlara karşı bakış açınız aşağıdaki iki maddeyi içeriyorsa, iyimserlik yolunun tamamını kat etmişsiniz demektir:

1)  Negatif olaylar sizin hatanız değildir.

2) Birbirinden bağımsız negatif olaylar gelecekte de negatif şeyler olacağı anlamına gelmez.

Eğer kendinize haksızlık ediyor ve en kötü durumların sizi bulacağını düşünüyorsanız; iyimserliğe geçiş için her zaman şansınız var. Gelin iyimserlik için şu beş ipucunu hızlıca gözden geçirelim:

1) Düşüncelerinizi analiz edin ve kendinize hakkınızı verin

Hayatınızda olumlu şeyler olduğunda düşüncelerinizi analiz etmek için bir an durun. Kendinize bu olumlu durumdan ötürü hakkınızı teslim ediyor musunuz? Sahip olduğunuz güçlü özellikleri, duruma olan katkınızı ve emeğinizi düşünün. Örneğin, bir sınavdan başarı ile geçtiniz! Sadece nasıl iyi hazırlandığınızı düşünmeyin; zekânızla ve kendinizi adayışınız ile de iftihar edin!

2) Güçlü özelliklerinizin getirebileceği diğer iyi şeyleri düşünün

Yaşadığınız olumlu durum ile hayatınızın etkileneceği diğer alanları düşünün. Bu olumlu durumu hayatınıza getiren güçlü özelliklerinizin hayatınıza başka olumlu neler getirebileceğini düşünün. Mesela; zekânızla, kendinizi adayışınızla ve istikrarınızla daha başka hangi olumlu şeyleri hayatınıza çekebilirsiniz?

3) Olması muhtemel durumları hayal edin

Yakın gelecekte ne gibi olumlu şeyler olabilir? Eğer herhangi bir konuda başarılı olduysanız; aynı şeyi neden başka konular için de yapamayasınız?

4) Negatifi minimize edin ve realist olun

Negatif olaylar yaşadığınızda bu duruma sebep olan hafifletici nedenleri düşünün. Mesela; bir sınavda başarısız oldunuz. Önceki hafta çok mu yoğun geçti? Uyku problemi mi yaşadınız? Başarısızlığınıza sebep olan dış faktörler neler? Bu faktörleri fark edin ve kişisel zayıflık olarak değerlendirmeyin. Bu hatalarımıza dair sorumluluklardan kaçmak değildir, hatalarımızdan ders alabilmektir.

5) Yarının yeni bir gün olduğunu hatırlayın

Gelecekte başarılı olmak için daha şansınız olduğunu unutmayın. Başarılı olacağınız bir sonraki adımı düşünün.

Zaman zaman ne kadar üzgün ya da kötü hissetsek de iyimser bakış açısıyla hayatımızda güzel değişiklikler yapabileceğimizi unutmayın. İyimserlik başarı ihtimalimizi arttırır ve hata ihtimalimizi düşürür. Yaptığımız tüm hataların başarıya giden yolda bir tecrübe olduğunu unutmayın ve tebessümü yüzünüzden eksik etmeyin.

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/become-more-of-an-optimist-3144818

 

 

 

 

Comments are closed.