Çalışanlarınızın Daha Mutlu Olması İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

mutlu-beyaz-yakali Osmond Marketing CEO’su Dr. Amy Osmond Cook’a göre istatistikler mutlu çalışanların daha üretken ve işlerinde daha başarılı olduğunu göstermekte. Mutlu satışçıların %37 daha çok satış yaptıkları, %12 daha üretken oldukları ve işlerinde daha uzun süre kaldıkları görülmüştür. Her iş sahibi, patron, CEO mutluluğun faydalarının görülebileceği bir iş ortamı hazırlamak ister. Ne yazık ki her çalışan mutlu değildir ve mutsuz olduklarını belirtmekten çekinirler.

İşveren olarak mutsuz çalışanları mutlu edebilmek için birkaç nokta belirtebiliriz:


1-
İlk olarak mutsuz çalışanları belirlemek gerekmektedir. Reference for Business’a göre, sözsüz tepkiler, vücut dili, mimikler, göz kontağı kurup kurmamak ve davranışlar bilgi almak için önemlidir. Çalışanların mutluluğunu tespit edebilmek için vücut dillerini incelemek bir yol olabilir. Örneğin, bir iş için bitiş tarihinden bahsettiğinizde çalışanın yüzünün şekli mutluluğu hakkında bir fikir verecektir. Ya da aynı şekilde göz teması kurup kurmaması, omuzlarının duruşu da. funofis-mutluluk

2- Çalışanlara soru sormak önemlidir. Bu noktada açık uçlu, suçlamayan tam tersi cesaretlendiren soru kalıpları kullanılmalıdır. Mutsuz çalışanlar tespit edildikten sonra, neden mutsuz olduklarını öğrenmek daha sonradan bu durum için yaratılacak çözümlerin ilk aşamasıdır. Mutsuz çalışan, mutlu çalışanların işte ne ile mutlu olduklarıyla kıyaslanabilir ve mutlu edebilmek için bir yol çizilebilir.

3- Çalışanı sorunu çözmesi için cesaretlendirmek gerekmektedir. Çalışanlara ortaya çıkan problemleri kendilerinin çözebilmesi için alan yaratmak önemlidir. Her iş yerinde çeşitli tartışmalar çıkmaktadır. VitalSmart’ın ortağı Joseph Grenny’nin Society of Human Resource Management’taki yazıda söylediğine göre nedeni bulunamayan her sorun, dedikodu ya da üretime katkı sağlamayan aktiviteler şirketten 8 saat çalmaktadır. Çalışanları yüzyüze iletişime teşvik etmek ve tartışmalarını ve iş dışı konuşmaları yapabilecekleri sağlıklı bir ortam sağlayabilmek önemlidir.

4- Çalışanların güvenini kazanmanın önemini her yönetici bilir, ancak pek azı bunun için çaba harcar. Güven ve mutluluk beraber ilerlemektedir. Bu ortamı sağlayabilmek de işverenlerin görevidir. Warwick Üniversitesi ekonomi araştırmacılarına göre pozitif duygular insanları harekete geçirmektedir. Mutluluğun üretkenliği %12 artırdığını da biliyoruz. İşveren olarak çalışana güven aşılamak, saygı göstermekle, başarıları kutlamakla, sorumluluk vermekle, yaratıcı ve üretken bir ortam sağlamakla mümkündür.
iste-mutluluk

5- Gallup’ın yaptığı araştırmaya göre %42 oranla işlerine bağlı olmayan çalışanların ABD’de yılda 350 milyar dolar kaybettirdiği görülmüştür. Değer görmemek ve iş ortamında stres gibi faktörler çalışanları etkilemekte, bu durum işe bağlılığı düşürürken şirketin de para kaybetmesine neden olmaktadır. Oysa ki çalışanlara değer göstermek, onları anlayabilmek çok daha kolay ve ucuz bir yoldur. Çalışanlara yönelik davranışlar, iş ortamı ve çalışanlara yapılan yatırımlar şirketin üretkenliğini ve toplam kazancı artırır. Liderlerin %90’ının söylediği gibi çalışanın işe bağlılığı şirket için en kritik noktadır. Yönetim olarak çalışanlara değer vermek, çalışanların da işlerine değer vermelerini sağlayacaktır. MeQuilibrium tarafından yapılan araştırmada çalışanların %70’inin değer algısını para ile ölçmedikleri görülmüştür. Önemli olan insana yatırım yapmaktır. Bir işveren olarak paranın sağlayamayacağı şeyleri çalışana vermek, onlara yatırım yapmak çalışanı şirkete daha çok bağlamaktadır.


6-
Her çalışandan aynı derecede iş beklememek önemlidir. Çalışanları tek model çalışma sistemine oturtmaya çalışma anlayışı şirkete zarar verir. Önemli olan çalışanı nasıl motive edeceğinizi bilmeniz ve bazen kişiye özel bakabiliyor olmanızdır. Örneğin, kariyerinde yükselmek isteyen çalışana kendini geliştirmesi için yollar açarken, zamana ihtiyacı olan, iş ve özel hayatını dengeleyebilmek isteyen çalışana zaman yaratabilmek çalışanları anladığınızı ve hepsini bir modele oturtmadığınızı gösterir. Böylece çalışanlar şirketiniz için gösterdikleri çabanın takdir edildiğinden ve onlar için de bir şeyler yapıldığından emin olurlar.

7- Ekonomist Dan Ariely’nin TED konuşmalarında bahsettiği araştırmada proje ne kadar zorsa, hissedilen başarının daha büyük olduğu söylenmiştir. İşe bağlılığın artması, iş yetiştirmedeki azmi ve işlerdeki yarışlarda daha istekli olmayı sağlar. Bu yarışların olumlu etkilerinin yanında işveren olarak çalışanlara stresli durumların idare edilebileceğini göstermek ve mutlu olmalarını sağlamak da önemlidir. Harvard’da yapılan araştırmaya göre çalışanlar tehdit edildiklerini hissettikleri durumlarda kolaylıkla az beklentiye girmekte ve daha az rekabetçi olmaktadırlar. Ancak cesaretlendirildiklerinde ve motive edildiklerinde performanslarının arttığı görülmüştür. İşveren olarak çalışanlarınıza inandığınızı gösterin. Ekibinize inanmanız ve onları sadece işlerin sonuçlarıyla yargılamamanız çalışanlarınızın gösterdikleri emeklere bir takdir niteliğinde olur ve bir sonraki işte daha başarılı olmalarını sağlar.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/janbruce/2017/04/30/its-not-about-the-money-3-ways-to-impact-happiness-at-work/#22139dec309e

Comments are closed.