Boğaziçi Üniversitesi’nde Kahkaha Yogası

Kahkaha-yogasiBoğaziçi Üniversitesi’nin 1953’te kurulan İşletme ve Ekonomi Kulübü BUİK tarafından geliştirilen BUİK Akademi’de hafta sonunda biz de Kahkaha Yogası ile yer aldık. Pek çok üniversiteye gidiyor ve öğrencilere yönelik etkinlikler gerçekleştiriyoruz ama kurucu ortaklarımızın üniversitesi olduğundan mıdır nedir, en sevdiğimiz üniversite Boğaziçi, alınmaca gücenmece olmasın. 🙂

 

BUİK üyesi öğrenci arkadaşlarımızla güney kampüsün en yeni binalarından Natuk Birkan’da 1 saat boyunca beraber gülmenin mutluluğu, mutlu olmanın da başarıyı ne kadar etkilediğini konuştuk. Birlikte sene boyunca aktiviteler, organizasyonlar gerçekleştiren ve pek çok başka öğrencinin hayatına dokunan aktif ekipler yaratan katılımcılarımızın ekip içi iletişimlerini artırmalarını sağlayan bir atölye de yapmış olduk. İçeri girerken birbirinin ismini bile bilmeyen kişiler birlikte gülmenin samimiyetini tecrübe ettikten sonra sadece tanışmakla kalmamış aynı zamanda kaynaşmış bir şekilde ayrıldılar.

Gulme-yogasi
Daha önce de söylediğimiz gibi “Çocuklar günde 400 kere gülerken, yetişkinler yalnızca 15 kere gülüyorlar.”. Kahkaha yogası katılımcılarımız henüz gülmeyi unutmamışlardı ve güzel gülüşleriyle hatta gülme krizleriyle kahkaha yogasını geri plana alıp serbest stilde gülmek için kendimize izin verdiğimiz anlar da oldu.

 

Salonu dolduran kahkahalar ve gülen gözler ile çok eğlenceli bir saat geçirdik. Gülmenin önemini, bizi nasıl etkileyebileceğini öğrendik. Gülme işini biraz sistematik hale getirerek anlattık.

Kahkaha Yogasının 5 önemli faydası
Psikolojik: Endorfinin 24 saat boyunca yüksek oranda salgılanmasını destekleyerek gün boyu iyi hissetmemizi sağlar.
Fizyolojik: Stres seviyesini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
İşte verimlilik: Bedendeki oksijeni artırarak beynin daha aktif çalışmasını sağlar. Bu da kişinin daha odaklı, yaratıcı ve üretken olmasıyla sonuçlanır.
Güçlü iletişim: Sosyal ilişkilerimizi iyileştirir. Birlikte gülmek, kişileri kaynaştırır ve birbirlerine olan önyargılarını kaldırarak daha empatik bir iletişim kurmalarını sağlar.
Zorluklar karşısında direnç: Sorunlarla daha kolay baş edilmesini sağlar. Komik bir şey olmasa bile gülebilme becerisi, öfke yönetiminde kullanılır.
Gençlik enerjileri, öğrenmeye hevesli duruşları ve güler yüzleriyle bize katılan, kahkahalarımıza eşlik eden tüm öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Boğaziçi’ni çok seviyoruz demiş miydik :)) Yeniden görüşmek dileğiyle…

 

Kahkaha-atolyesi

Comments are closed.