Birlikte Yaşam Festivali’nde Kahkahalar Yankılandı

Geçtiğimiz Pazar günü Göçmen Dayanışma Derneği, Beraberce Derneği ve Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen “Şişli Birlikte Yaşam Festivali”nde ‪Suriyeli çocuk ve yetişkin mültecilerle birlikte Kahkaha Yogası yaptık. Aynı dili konuşmuyor olsak da kahkahanın ortak dilinde buluştuk. Tabii bir de Türkçe-Arapça simültane çeviri yapan tercümanımız sayesinde…

Katılımcılarımız arasında henüz yaşını doldurmamış bebekler bile olunca, “dünya üzerinde kahkaha yogası yapan en küçük katılımcı” unvanını alması için Guiness’e başvurmayı düşünmedik değil. 🙂

 

Kahkahanın fiziksel ve psikolojik faydalarını kısaca anlattıktan sonra meraklı gözleri daha fazla bekletmeden kahkaha egzersizlerini çocuksu oyunlarla birleştirerek uygulamaya başladık.

 

– Kahkaha yogası, herhangi bir mizah unsuru olmasa bile herkesi sebepsizce güldürebilen benzersiz bir konsepttir.

– Kahkahayı egzersizler yoluyla yaratıp, beden hareketi ve katılımcılar arasındaki göz kontağını ekleyerek “sahici”leştiriyoruz.

– İsminin “kahkaha yogası” olmasının temel nedeni, derin nefes egzersizleriyle kahkaha oyunlarını birleştirmemiz.

– Bilimsel araştırmalar, bedenimizin gerçek ile sahte kahkahayı ayırt edemediğini gösteriyor. Her ikisinde de benzer faydayı görüyoruz.

– 1995’de Dr.Madan Kataria tarafından başlatılan kahkaha yogası bugün 100’den fazla ülkede yapılıyor.

    “Gülmek hayatın en güzel eylemidir. Ve her ne varsa sizi bundan alıkoyan, onları yok edin.”
Charlie Chaplin

Daha önce de söylediğimiz gibi “Çocuklar günde 400 kere gülerken, yetişkinler yalnızca 15 kere gülüyorlar.”. Kahkaha yogası katılımcılarımızla birlikte güzel gülüşleriyle hatta gülme krizleriyle kahkaha yogasını geri plana alıp serbest stilde gülmek için kendimize izin verdiğimiz anlar da oldu.

Salonu dolduran kahkahalar ve gülen gözler ile çok eğlenceli bir yarım saat geçirdik. Gülmenin önemini, bizi nasıl etkileyebileceğini öğrendik.

Kahkaha Yogasının 5 önemli faydası
Psikolojik: Endorfinin 24 saat boyunca yüksek oranda salgılanmasını destekleyerek gün boyu iyi hissetmemizi sağlar.
Fizyolojik: Stres seviyesini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
İşte verimlilik: Bedendeki oksijeni artırarak beynin daha aktif çalışmasını sağlar. Bu da kişinin daha odaklı, yaratıcı ve üretken olmasıyla sonuçlanır.
Güçlü iletişim: Sosyal ilişkilerimizi iyileştirir. Birlikte gülmek, kişileri kaynaştırır ve birbirlerine olan önyargılarını kaldırarak daha empatik bir iletişim kurmalarını sağlar.
Zorluklar karşısında direnç: Sorunlarla daha kolay baş edilmesini sağlar. Komik bir şey olmasa bile gülebilme becerisi, öfke yönetiminde kullanılır.

Bu keyifli etkinlik için Göçmen Dayanışma Derneği, Beraberce Derneği ve Şişli Belediyesi’ni tebrik eder, çalışmalarına kahkaha yogasını da dahil ettikleri için kendilerine teşekkür ederiz. Etkinliğin kısa bir videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

“Hayatta mutluluk veren şeyler çok küçük parçalardır. Bir iyilik, bir gülümseme, tatlı bir bakış, iyi bir dilek… Aslında mutlu olanlar, bu küçük şeylerin huzuruna varmış olanlardır.”
G. B. Shaw
Comments are closed.