Belirsiz Zamanlarda Mutluluğu Artırmak İçin 7 Yöntem

Tüm dünya küresel bir pandemi ile karşı karşıyayken mutluluğa odaklanmak ilk başta anlamsız veya boş gibi görünse de aslında oldukça önemli. “Mutluluk Projesi” ve “Mutluluk Projesi-Ev” kitaplarının yazarı Gretchen Rubin, oksijen maskesini kişinin ilk kendisine takmasının eski bir tabir olsa da hala geçerli olduğunu söylüyor. Gelin Rubin’in belirsiz zamanlarda mutluluğu geliştirmek için önerdiği yedi içgörüye bakalım:

1- Tam şimdi zamanınızı ve enerjinizi yönetmek için tek bir doğru yol aramayın

Söz konusu daha mutlu, daha sağlıklı, daha yaratıcı veya daha verimli olmak olduğunda bunun herkese uyan tek bir çözümü aslında yok. Bu yüzden bazı yollar bazı insanlar için işe yararken sizde yaramıyorsa bunun için kendinizi suçlamayın. Bazen ister istemez “Benim iradem yok. Benim problemim ne?” gibi sorularla kendimizi sorgularız. Halbuki bazen sadece bazı şeylere farklı yönden tekrar bakmak gerekir. Sadece bunu birçok şeyin değiştiği, düzenimizin oldukça farklılaştığı şu günlerde yapmak biraz zor gelebiliyor.

2- Kendiniz de dahil insanları serbest bırakın

Bazı insanlar evinde herkesin erken kalkmasını istediğini; çünkü iyi bir güne başlamanın erken kalkmaktan geçtiğini söylerler. Aslında atladıkları bir nokta vardır: İnsanlar geç saatlerde de uyanmak isteyebilir; çünkü insanlar yapısı gereği birbirinden farklıdır ve bir kişiye iyi gelen şey diğer kişiye de iyi gelecek diye bir şart yoktur. Bu yüzden zaman zaman kendinize bu beni rahatlatmak için iyi bir yol; ama herkes için olmayabilir, diye hatırlatın. Bu, insanlara olan şefkatinizin de artmasını sağlayacaktır.

3- Türüne az rastlanır bu zamanları kendinizi daha iyi tanımak için kullanın

Aslında bu günlerde kendimiz hakkında bir sürü şey öğrenebilirsiniz! Siz ne seversiniz? Ne sevmezsiniz? İşinizi en iyi nasıl yaparsınız? Belirsizlik ve endişe ile nasıl başa çıkarsınız? Yaşadığımız bu dönem hepimize farklı etki ediyor. Plan seven insanlar bu dönemde kendini aşırı bağımsız hissederken, kimisi de anda yaşamanın güzelliğini keşfediyor. Gretchen Rubin’in insanların eğlenceli bir şekilde kendileri tanımalarını ve birbirlerini anlamaları için “Four Tendecy Quiz” adlı dört eğilimi içeren mini testine buradan ulaşabilirsiniz.

4- Bazen mutsuz hissetmenin de normal olduğunu kabul edin

Hayatımızda bazen mutlu hissetmenin neredeyse imkânsız olduğu zamanlar vardır. Fakat, o koşullar altında bile olabildiğimiz kadar mutlu olabilmek için çabalarız. Bu, zor zamanlarda bizi güçlendirir ve mücadele etmek için motive eder. Uykunuzu almak, egzersiz yapmak, ilgi dağıtıcı eğlenceli aktiviteler bulmak bu dönemde önemli. Küçük mutluluk anlarını geliştirmek daha verimli ve iyi hissettirecektir.

5- Mutlu hissediyorsanız bunun da harika olduğunu fark edin

Bu zor koşullarda mutlu hissetmek veya kişisel mutluluğunuza odaklanmak size etik değilmiş gibi hissettirebilir. Fakat, geçmişte yapılan araştırmalar mutlu insanların dünya problemlerine ve çevrelerindeki insanlara daha duyarlı ve ilgili olduklarını göstermiştir. Bu kişiler daha iyi birer ekip üyesi ve lider olurlar.  Toleransları diğer insanlara göre daha yüksektir. Mutlu olduğumuzda kendi problemlerimizle meşgul olmak yerine; dışarıya dönüp diğer insanlarla ilgilenebiliriz.

6- Kariyeriniz üzerine düşünün ve geleceğinize yatırım yapın

İleride daha üretken ve etkili olmanızı sağlayacak küçük şeylere yatırım yapın. Özgeçmişinizi, Linkedin profilinizi güncelleyin; işinize yarayabileceğini düşündüğünüz online yazılım veya program dersleri araştırın, zihninizi meşgul eden ertelediğiniz işlerinizi halletmeye çalışın. Hareket etmenin hareketsiz kalmaktan her zaman daha iyi olduğunu unutmayın.

7- Gün içinde küçücük bir mutluluğun bile etkisinin uzun sürdüğünü unutmayın

Mutluluğu geliştirmek için güçlü insan ilişkileri geliştirme, kendini tanıma gibi yapabileceğiniz büyük şeyler var; ama yapabileceğiniz daha küçük harika şeyler de var. Gün içinde favori şarkınızı dinlemek ruh halinizi yükseltebilecek basit yollardan sadece bir tanesi. Gün ışığında yapılan 10-15 dakikalık bir yürüyüş bile iyi hissettirecektir. Boyama, yapboz yapmak, varsa evcil hayvanınız ile vakit geçirmek… Bize iyi gelecek örnekleri daha da artırmak mümkün.

 

Dünyaca geçirdiğimiz bu belirsiz günlerin bize kattıklarıyla, sağlıkla geçmesi dileğiyle…

 

 

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://mmlafleur.com/mdash/happiness-insights-gretchen-rubin?utm_content=bufferf63a5&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

 

 

Comments are closed.