Arvato ile Online Kahkaha Yogası Yaptık!

 

Her ne kadar bazı şirketler normalleşme süreciyle birlikte kısmen ya da tamamen ofise ve normal çalışma düzenine geçse de hala çoğu şirket ekiplerini uzaktan çalışma modeline yönlendiriyor. Bu süreçte pek çok kurumda eğitimler, atölyeler ve iletişim etkinlikleri devam ediyor; elbette uzaktan. Farklı sektörlerle ve şirketlerle uzaktan atölyeler yaparken biz de fark ettik ki aslında uzaktan eğitimler yaparak ekipleri Zoom, Teams, Skype gibi platformlardan bir araya getirmek bazı kurumlar için normalde gerçekleştiremedikleri bir birleşme fırsatı. Birbirinden farklı lokasyonlarda çalışan ekipleri bir araya getirme fırsatı olarak değerlendirilebilecek online eğitimleri tercih eden kurumlar çalışanlarını dijital ortamlarda buluşturuyor. Bizim de bu formatta online olarak uyguladığımız atölyelerden biri kahkaha yogası oldu. Normalde fiziksel kahkaha yogasını 50 dakikalık seanslar halinde uygularken online kahkaha yogasını 30-35 dakikalık bir program çerçevesinde tamamlıyoruz.

Bu tür online kahkaha yogası etkinliklerinden bir tanesini de Arvato ile yaptık. İzmir’den Adana’ya, Elazığ’dan Kayseri’ye dek Türkiye’nin bambaşka yerlerinde 3000’den fazla çalışanıyla hizmet veren Arvato Telekomunikasyon farklı lokasyonlardaki ekiplerini bir kahkaha yogası seansında buluşturdu.

Birlikte gülen ekipler birlikte üretiyor, kahkahayı paylaşan organizasyonlar daha verimli çalışıyor.

Sosyal faydalarına ek olarak gülmenin bağışıklık sistemini güçlendirerek yüksek tansiyonu düşürdüğü de biliniyor. Gülerken sadece gözler ve tükürükte bulunan ve bağışıklık sisteminin esas unsurlarından olan lizozom enziminin salgılanması önemli oranda artıyor.

Günümüzde sağlığı olumsuz etkileyen pek çok alışkanlık ve sonucunda yaşanan pek çok hastalık var. Hem psikolojik hem fiziksel olarak çekilen sıkıntılardan kurtulmanın en güzel yollarından biri gülmek. Sizin gülmeniz, herkesin gülmesini sağlar. Gülmek için komik videolar, filmler izlemek, arkadaşlarınızla komik anılar paylaşmak ya da komik kitaplar okumak birer yöntem olabilir. Ya da içinizden gelen her an kahkaha atmayı unutmamak, stresli hayatın içinde kaybolmadan gülmek önemli olandır. Biz de bunu hatırlatmak için kahkaha yogası çalışmalarımıza yaz boyunca dijital ortamda devam edeceğiz.

 

Sağlıklı günlerde bol bol gülebilmek dileğiyle.

Comments are closed.