Amerikan Hastanesi Çalışanları Kahkaha Yogası Yaptı!

Geçtiğimiz hafta Nişantaşı’nda bulunan Amerikan Hastanesi’ndeki Eğitim Panayırı’ndaki çeşitli eğitimlerin arasında bir nefes molası olan Kahkaha Yogası ile yoğun geçen güne bol bol mutluluk hormonu katmış olduk.

Kahkaha atmak, gülmek hayatımızda neleri değiştirir?

Nörobilim ile fizyolojinin birleşme noktası Nörofizyoloji alanında yapılan çalışmalar gösteriyor ki yoğun bir aerobik seansında salgılanan miktarda endorfin, kahkaha atıldığında da salgılanıyor. 4 temel mutluluk hormonundan biri olan endorfine rahatlamak ve kendimizi iyi hissetmek için ihtiyaç duyarız.

 

Uzun vadede T hücrelerini artırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunan kahkaha, anlık olarak baktığımızda kan akışını yavaşlatıyor ve kasları rahatlatıyor. Aynı zamanda uykuya dalmak ve dinlenmek için ihtiyacımız olan melatonin hormonunu da kahkaha attığımızda salgılayabiliyoruz. Başka bir deyişle, geceleri uykusuzluk sorununuz varsa uzun uzun ve yüksek sesle güleceğiniz bir sebep yaratmalısınız. Uykusuzluk da yine yıllar geçtikçe daha sık karşılaşılan bir sorun olarak gösteriliyor.

Benzer şekilde, bir ağrınız olduğunda ağrı kesici almak yerine gülmeyi de deneyebilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, 15 dakika boyunca komedi programı izleyenlerin ağrılarında %10’luk bir düşüş oluyor.

 

Biz de bugüne dek gittiğimiz pek çok kurumda olduğu gibi Amerikan Hastanesi’nde de katılımcılara çeşitli kahkaha egzersizleri ile kahkaha yogasını yaptırdık. 40-50 kişilik katılımcı grubunda ağırlıkla doktorlar, hemşireler ve hastanenin idari kadrosundan çalışanlar bulunuyordu. Kahkaha Yogası sayesinde hep birlikte çok keyifli bir 45 dakika geçirdik. Birbirini tanımayan iş arkadaşları birbirleriyle tanışma hatta sarılma ve kaynaşma fırsatı buldular.

 

Sonraki haftalarda grubun diğer hastaneleri olan Koç Üniversitesi Hastanesi ve Medamerikan Hastanesi’nde de aynı atölyeyi uygulayacak, kahkaha yogasının her geçen gün daha fazla kişiye endorfin salgılatmasına destek olacağız.

 

Güncel haber ve fotoğraflar ile atölye videolarına ulaşmak için bizi Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Comments are closed.