Aktif Bank ile Nefes Teknikleriyle Stres Yönetimi Eğitimi

COVID-19 pandemisinin gelişiyle hayatlarımız yepyeni bir stres faktörüyle daha karşılaştı. Hayatlarımızda iş yaşamı, ekonomik ve sosyal gelişmeler, sağlık, aile, şehir yaşamı gibi gibi stres yaratabilecek faktörler yer almaktayken biz de 1 saatlik online atölyede stresli zamanlarda sakinleşmemizi ve rahatlamamızı sağlayan nefes egzersizlerini bol bol uygulayarak farklı şirketler için paylaşmaya devam ediyoruz. Sabah kalktığımızda, işe giderken, molalarda ya da yatmadan önce uygulayabileceğimiz pek çok nefes tekniği ile stresi hayatımızdan uzaklaştırabilir, daha temiz ve boş bir zihin oluşturabiliriz.

 

Bu kez Aktif Bank ile Nefes Teknikleriyle Stres Yönetimi atölyesini online olarak gerçekleştirdik. Katılımcılarla birlikte bol bol nefes egzersizini uygulamalı olarak öğrendik.

Stres yaratan durumlarla karşılaştığımızda bir anda hem fiziksel hem de kimyasal değişiklikler yaşayabiliriz. Stres sebebiyle zaman zaman konuşmada aksama ya da ellerde titreme meydana gelebilir. Kaslarımızdaki bu gerilme fiziksel bir değişikliğin göstergesidir. Bedenimizdeki bu hormonal ve kassal değişikliklerin etkisiyle, soluğumuz hızlanıyor, kalbimiz hızlı çarpıyor, sindirim sistemimizin çalışması yavaşlıyor; beynin salgıladığı kimyasallar seratonin, noradrenalin ve dopamin azalıyor olabilir.

 

Stresli durumlar karşısında sakin kalabilmek için her an yanımızda olan nefesimizden yardım alabiliriz.

“Duygular gökyüzündeki bulutlar gibi gelir gider. Bilinçli nefes almak ise insanın demir attığı çapasıdır.”
Thich Nhat Hanh

 

Nefes hayatımızın devamı için ihtiyacımız olan yakıtı bize sunarken, biz de online ve fiziksel eğitimlerle daha doğru nefes almanın yollarını anlatmaya devam ediyoruz.

 

Comments are closed.