Ak-Kim Dönem Toplantısında Kahkaha Yogası Seansı

Geçtiğimiz hafta İnsan Kaynakları dönem toplantısına Kahkaha Yogası ile katılmak için Akkim Kimya Sanayi çalışanlarıyla bir aradaydık. Türkiye’nin öncü kimya şirketi Ak-Kim 1977 yılında Yalova’da kurulmuş ve zaman içinde Türkiye’nin çeşitli lokasyonlarında üretim faaliyetlerini genişletmiştir. Bugün geniş ürün yelpazesiyle 5 kıtada müşterilerine hizmet veren Ak-Kim’in enerjik ekibi ile gülme egzersizleri yaparken biz de çok eğlendik. 23 kişilik katılımcı grubuyla birlikte birbirinden farklı gülme egzersizlerini uygulayarak endorfin patlaması yaşadık. Kahkaha yogası yapan ekipler gülmeyi paylaşırken iletişim güçleniyor, bireysel olaraksa yaratıcılık becerileri artıyor.

 

Kahkaha Yogası Nedir?

– Kahkaha yogası, herhangi bir mizah unsuru olmasa bile herkesi sebepsizce güldürebilen benzersiz bir konsepttir.

– Kahkahayı egzersizler yoluyla yaratıp, beden hareketi ve katılımcılar arasındaki göz kontağını ekleyerek “sahici”leştiriyoruz.

– İsminin “kahkaha yogası” olmasının temel nedeni, derin nefes egzersizleriyle kahkaha oyunlarını birleştirmemiz.

– Bilimsel araştırmalar, bedenimizin gerçek ile sahte kahkahayı ayırt edemediğini gösteriyor. Her ikisinde de benzer faydayı görüyoruz.

– 1995’de Dr.Madan Kataria tarafından başlatılan kahkaha yogası bugün 100’den fazla ülkede yapılıyor.

 

Neden Kahkaha Yogası Yapmalısınız?

* Kahkahanın benzersiz psikolojik ve fizyolojik faydalarını görebilmek için normalde 3-5 saniye süren kahkaha süremizi 10-15 dakikaya çıkarabilmek için.

* Kahkahayı, diyaframı aktive ederek daha derin, yüksek ve içten atabileceğimiz için.

* Kahkahayı, dış etkenlerden bağımsız bir şekilde sebepsiz de atarak olumlu etkilerini daha sık görebilmek için.

 

O gün orada olamayanlar da gülmenin etkilerinden mahrum kalmasın diye kahkahalarımızı görüntüledik. Bu kısa videomuzu izlerken tebessüm edeceğinizi umuyoruz. 🙂

Comments are closed.